איך עושים תרומת ביצית?

תהליך תרומת ביצית הינו תהליך אשר מתאים לנשים אשר אין להן מספיק ביציות אשר יאפשרו להן להיכנס להיריון בצורה טבעית. רוב המקרים הללו הינם של נשים בגיל העולה על 45, אשר בו יש ירידה חדה בכמות הביציות שהגוף הנשי מייצר ולכן יש קושי גדול יותר להיכנס להיריון בגיל זה. יחד עם זאת, במקרים נדירים יותר, ניתן לראות גם נשים צעירות אשר כמות הביציות שלהן נמוכה מאוד וחייבות לקבל תרומת ביציות בכדי שיוכלו להיכנס להיריון.

כיצד מבוצע התהליך?

תהליך של תרומת ביצית מבוצע בעזרת הפריה חוץ גופית בה התורמת עוברת טיפול הורמונאלי שבסיומו שואבים את הביציות מהגוף שלה בהרדמה מקומית או כללית. חשוב לדעת כי יש סיכון מסוים בו מסתכנת התורמת, סיכון הכרוך בעובדה שדוקרים את השחלות שלה בכדי לשאוב את הביציות וכן, סיכונים הכרוכים בביצוע הליכים רפואיים בהרדמה כללית.

לאחר ששואבים את הביציות מהתורמת מפרים אותן בעזרת הזרע הגברי בתנאי מעבדה. לאחר ההפריה של העוברים וגידול של מספר ימים בתנאי מעבדה, מחזירים אותם אל הגוף של מקבלת התרומה וכך היא יכולה להיקלט להיריון שיתפתח בגוף שלה בצורה תקינה.

מהיכן ניתן לקבל תרומת ביצית

כיום הדרך העיקרית לקבל תרומת ביצית היא בעזרת תרומה, אנונימית או ממקור מוכר לנתרמת. ברוב המקרים הנתרמת תבחר בתרומה מאישה אשר דומה לה במבנה הגוף, צבע השיער, צבע העור, הגובה וכדומה, כל דבר אשר יכול לתרום לכך שהעובר יהיה דומה לאמו ולא שונה ממנה לחלוטין. כמובן, במידה ומדובר בתרומה ממקור מוכר, יש לקחת בחשבון את אי הנעימות שיכולה להיגרם עם השנים, בייחוד לאחר הלידה ובגילאים מבוגרים של הילד, בהם התורמת יכולה לפתע להחליט כי היא רוצה לגלות לו על התרומה.

כמובן, מדובר בתהליך לא פשוט ולכן חשוב לבצע אותו רק במרפאות פוריות מוסמכות ובמכונים רפואיים אשר מנוסים בהליכים אלו ואשר יש להם את כל האישורים הנדרשים בכדי לבצע הליכים רפואיים מהסוג הזה. בנוסף, ייתכן והתהליך יהיה כרוך בעלויות גבוהות שעל הזוג להכין את עצמו אליהן.