למה צריך קורס עזרה ראשונה אם יש מוקד חירום?

למזלנו יצא לנו לחיות במאה ה 21. תארו לכם שאתם חיים לפני 200 שנה או יותר רחוק ולפתע אתם נופלים ונחתכים חתך עמוק. אתם יכולים כמובן לעשות חוסם עורקים, ולקרוא לעזרה, אבל, אין לכם פלאפון, אין לכם מכונית או אוטובוס או כל הסעה אחרת שהיא על דלק, ובמקרה אתם גם לא במרכז העיר. אתם ממהרים למצוא מישהו שיישא אותכם על כתפו עד לרופא המקומי והוא יעשה לכם שיקוי מרפא ובמקרה הטוב אתם תחלימו תוך שבוע, ברוב המקרים אנשים פשוט היו מתים מחתכים קשים, משברים קשים, מעקיצות, שריטות או נשיכות של בעלי חיים, מכוויות, וכל אותם פציעות שהיום הן עדיין מפחידות ומלחיצות אבל לא ברמה של להתחיל להזמין חלקת קבר. היום יש לנו מוקדי חירום ואמבולנסים, מכוניות ופלאפונים, כמו כן יש לנו בבית את הזכות להחזיק ערכות של עזרה ראשונה וגם את הפריבילגיה לעבור קורס עזרה ראשונה ולהיות מיני מצילי חיים בעצמנו. אבל למה שנצטרך לעבור את הקורס אם יש לנו את כל האמצעים היום? הסיבה המרכזית היא שיש כאן את מרכיב הזמן. אף אחד לא מצפה ממכם שתהיו רופאים, אלא אם יש לכם אמא פולניה, אבל אם הייתם יודעים שמה שיציל את יקיריכם מסבל רב או חס וחלילה ממצב של פציעה קשה או מוות כי הסיוע הרפואי לא מגיע בזמן או שנתקעתם במקום מרוחק, הוא הידע שנרכש בקורס אני בטוח שהייתם הולכים לעשות אחד.

כמה קשה הקורס?

יש כמה סיבות מדוע רוב האנשים לא עוברים את הקורס. סיבה ראשונה היא כי הוא לא חובה, סיבה שנייה היא כי יש נטייה לחשוב שהוא מסובך וארוך מדי. סיבה שלישית היא כי לנו זה לא יקרה. לגבי הסיבה הראשונה לא ברור לי מדוע לא מחייבת מדינת ישראל כל הורה, כל ילד וכל דוד לעבור קורס כזה. הרי שבמדינה רוויות אירועים ובמדינה שמתיימרת שאכפת לה מאזרחיה אפשר לחייב לעבור קורס אחד כזה כל אזרח שרוצה רישיון או משהו בסגנון הזה, בדיוק כמו שמחייבים כל חייל כמעט לעבור את הקורס. לגבי הסיבה השנייה אז כדאי לדעת שיש כמה סוגי קורסים ולאלו שממש אין זמן יש גם אפשרות לעבור קורס של 4 או 8 שעות שגם הוא כמובן יעזור לכם הרבה ויעניק לכם ידע מינימלי אומנם אך חשוב במעלתו. הקורס הגדול והמורחב גם הוא לא יגזול ממכם 8 שנות לימוד אלא בסך הכל בין 40 ל 70 שעות שבסופן תהיה לכם יכולת מופלאה של הגשת עזרה ראשונה שיכולה לעשות פלאים בכל אירוע שלא יקרה. לגבי הסיבה השלישית רוב האנשים לוקים במחלה שלהם זה לא יקרה ואז ברגע האמת בוכים ומלקים את עצמם עד כאב מדוע לא עברו את הקורס וכמה זה היה עוזר להם. למה לא להכין את עצמך ליום כואב? אין שום סיבה באמת, המחיר לא בלתי אפשרי והוא שווה כל רגע מחייכם.

מי מעביר את קורב העזרה הראשונה?

קורס עזרה ראשונה מועבר בכמה וכמה מוסדות אבל למגזר הפרטי אני ממליץ לפנות לחברה שמתעסקת בקורסים כאלה, מתעסקת בציוד רפואי ויש לה גם ניסיון רב בתחום. יש חברות שמאבטחות טיולים ומוכרות ציוד רפואי וגם מעבירות את הקורסים של העזרה הראשונה. היתרון בחברות כאלה הם שיש להם נסיו בשטח ויש שם אנשים שמתעסקים בעזרה ראשונה במשך שנים ובעבודה היומיומית שלהם. כמו כן זו החבילה השלמה, גם לעבור קורס עזרה ראשונה וגם לרכוש ציוד לעזרה ראשונה. מאחל לכם שתהיו מוכנים ותמיד תהיו בריאים!