מצוות הנחת תפילין, למי מיועדת ומה נדרש לקיימה?

מצוות הנחת תפילים היא מצווה קדושה שמתחילים בה בני מצווה. חובת הנחת התפילין מתקיימת בימי חול בלבד ולא בימי שבת או חג. בנוסף על זאת יש עוד תנאים לזמני הנחת תפילין בתקופות נקובות. לכל תפילין מחיר שונה שנובע מאופן הייצור, העיבוד והגימור של התפילין אך יחד עם זאת לא משנה אם מדובר על תפילין מחיר או הידור עדיין המצווה היא אחת להנחת התפילין. את המצוות מתחילים בגיל המצווה ( ומכאן שמה ) ויש לכך סיבה טובה שכרוכה בהלכות הדת וקידוש השם. בנוסף יש חשיבות רבה לשמירה על תקינות התפילין.

קצת על מצוות הנחת תפילין

כאמור לכל תפילין מחיר שונה שנובע מסוג התפילין. שאנו אומרים סוג הכוונה היא לרמת האיכות שיש לתפילין, רמת העיבוד של בית התפילין והגימור הכללי של העבודה כולה. חשוב לציין כי כל מרכיב של התפילין הינו בעל משמעות ובעל תהליך ייצור עצמאי ורק בסוף חוברים להם כל המרכיבים לתפילין מושלם. כידוע כשמגיע הנער לגיל מצוות רק אז חלה עליו חובת הנחת תפילין, הסיבה לכך היא שהנחת תפילין היא עניין קדוש נובעת מכך שבקלף עצמו כתובות פרשיות שמכילות  את שם השם ומטבע הדברים שיש חובה לשמור על קדושה עם כל הבא לידי ביטוי, טהרה, ניקיון וכדומה, חובה זו הביאה לנוהג כי ילדים עד גיל מצוות לא מניחים תפילין. כמו כן כפי שציינו לכל תפילין מחיר שונה שנובע מהמרכיבים שלו, להלן מרכיבי התפילין:

הקלף - בתפילין יש בסך הכל 5 קלפים. על הקלפים כתובים הפרשיות. תפילין של יד מכילים קלף אחד ועליו כל 4 הפרשיות כתובות יחד כמו מגילה אחת ארוכה ומגולגלת ואילו בתפילין של ראש יש 4 קלפים שעל כל אחד מהן יש פרשיה אחת. כאמור לכל קלף תפילין מחיר שנובע מרמת ההידור של הכתיבה, עד כמה האותיות מדויקות והאם הושקעו מאמצים וזמן לכתיבתן.

בית התפילין - גם לכל בית תפילין מחיר שונה שמושפע מהסוג שלו, תפילין של בהמה דקה יהיו זולים יותר מאשר תפילין של בהמה גסה וזאת מכיוון שבתים של בהמה גסה עמידים יותר לאורך זמן.

בחירת מקום לרכישת תפילין

בחירת המקום שבו תרכשו תפילין לא אחת נקבע על פי ההיכרות שלכם עם בית העסק אולם לא תמיד בית העסק עצמו מודע לאיכות התפילין שיש לו בחנות ולא אחת התפילין שנמכרים פסולים כבר בעת הרכישה. על מנת להימנע מרכישת תפילין פסולות מומלץ לבקש את האישורים לקלפים הכתובים ואת הסריקות הממוחשבות, מומלץ להשקיע בתפילין מחיר קצת יותר גבוה אך להיות בטוחים בכשרותם. עם הרכישה של התפילין מומלץ לצרף תיק לשמירה כגון תפידנית, התיק הזה ימנע מלחות, אבק וחום לפגוע בתפילין ולגרום להם נזק.