הגעתם לגיל שאפשר להתחיל, להניח תפילין!

גיל המצוות הינו אחד מהתקופות המשמעותיות ביותר בדת היהודית. המעבר של הנער מילדות לבגרות באה לידי ביטוי בקבלת עול המצוות ומבין כל המצוות הנחת תפילין היא המצווה החשובה ביותר. הנחת תפילין מתבצעת מידי יום ביומו למעט יום שבת וימי חול המועד.

בכל יום יש צורך ב 2 בריתות עם הקב"ה הברית הראשונה היא המילה ואילו השנייה היא הנחת תפילין, ביום שבת לא מניחים מכיוון שהשבת נחשבת לברית. קניית תפילין אינה דבר שיש להקל בו ראש וחשוב מאוד להקפיד על קניית תפילין כשרות וראויות על פי ההלכה.

מה חשוב בקניית תפילין?

קניית תפילין כאמור הנה מהלך חשוב מאוד ועל מנת לרכוש נכון מומלץ להקפיד על הדגשים הבאים:

  • סוג הבית - קניית תפילין מחייבת הבנה בסוגים השונים שקיימים, ראשית בתוך בית התפילין יש את הפרשיות שכתובות על קלף, ממש בדומה לקלף מזוזה, את הפרשיות מכניסים לבית התפילין. יש הבדל בין סוגים שונים של בית תפילין. קניית תפילין שעשויים מעור בהמה דקה כלומר מכבש או עז עולים פחות אך גם עמידים פחות, לעומת זאת קניית תפילין שעשויים מעור בהמה גסה כלומר מפרה או שור הם איכותיים הרבה יותר מכיוון שהעור שבשימוש הינו החלק של הצוואר, מצד אחד קשה לעבד אותו אך הוא עמיד לזמן ארוך יותר.
  • הידור הקלף - כמו מזוזה גם קניית תפילין מושפעת מאיכות הקלף שבתוכם. איכות הקלף באה לידי ביטוי באיכות האותיות, ההגהה של הכיתוב והניקיון הכללי של הקלף. ככל שהקלף איכותי יותר המחיר שלו מן הסתם יהיה גבוה יותר.
  • אישור התפילין - קניית תפילין לא אחת היא סוג של קנייה עיוורת, את הקלף הנמצא בפנים לא רואים למעט אם ביקשתם במיוחד לראות את הקלף לפני סגירתי בבית התפילין. על מנת לאשר את איכות ותקינות הקלף יש תיעוד ממוחשב שבו סרוק כל קלף ומתויג ומסופרר על מנת לאפשר בעת קניית תפילין לקבל את כל המידע הדרוש עלך מנת להיות בטוחים כי אכן הכל תקין וכשר.

קניית תפילין, ממי לקנות ובכמה לקנות?

קניית תפילין מחייבת אותנו להיות בטוחים באיכות ובתקינות שלהן, ולכן קניית תפילין חייבת להיות ממקום מוכר, ידוע ומומלץ אחרת אנו עלולים למצוא את עצמינו עם תפילין לא תקינות או חלילה פסולות. אם כן על מנת להיות בטוחים כי קניית תפילין תתבצע על הצד הטוב ביותר אשית אנו חייבים להגיע למקום מוכר ויש לו מוניטין. לאחר מיכן חשוב לבקש את הניירת שמאשרת כי אכן התפילין תקינות, כשרות וראויות. במידה ויש לכם אפשרות בקשו לראות את הקלפים או לפחות את הסריקה הממוחשבת שלהם, כך באמת תבטיחו לעצמכם רכישה טובה וראויה. העלויות משתנות וקניית תפילין עולה בין כ 1500 עד ל 10000 שקלים, הפערים ינבעו כאמור סוג הבתים ( בהמה גסה או דקה) ורמת ההידור של הקלפים בפנים. ככל שהושקעו יותר משאבים וזמן ליצירת התפילין כך המחיר שלהם יאמיר כלפי מעלה.