קופה רושמת או ממוחשבת? שאלה לפני פתיחת עסק

אתם עומדים לפני פתיחת עסק חדש, או אפילו לפני מתיחת פנים לעסק קיים, הדבר הראשון שסביר להניח כי תעשו יהיה לבחון את הדרך שלכם ואת האופן בו אתם נותנים שירות ללקוחות שלכם, לרוב תמיד יש עוד מקום לשיפור ועוד דרכים ליצור חווית קנייה אצל הלקוחות שלכם שתהיה טובה יותר.

קופה רושמת היא אחת הדרכים הנכונות והקלות יותר לביצוע השיפורים הללו, כאן מתעוררת השאלה: מה עדיף, קופה רושמת או קופה ממוחשבת?  ועל שאלה זו ננסה לענות.

מי היא מי? זאת השאלה

לא אחת אנחנו מתלבטים בין קופה רושמת לקופה ממוחשבת והשאלה שאנו שואלים את עצמינו מה בעצם ההבדל ביניהם. ההבדל בין קופה רושמת לממוחשבת בא לידי ביטוי ביכולות של אותה קופה. כמובן שהיסוד הבסיסי הוא חישוב כספים, כלומר קיבלנו מלקוח כסף תמורת מוצר שרכש מאיתנו והקופה יודעת לחשב את כמות העודף שיש לתת בחזרה. אולם הקופה של היום בין אם זו קופה רושמת או ממוחשבת יודעת לתת לנו נענה הרבה יותר מקיף לצרכים שלנו, חישוב עודף אינו אפילו קצה תחילתו של היכולת, חישוב מלאי הפך להיות דבר בסיסי ונדרש למספרה בדיוק כמו לחנות מכולת, שליפת נתונים ודוחות בזמן אמת קלים היום בזכות קופה רושמת מאי פעם, ויחד עם זאת השאלה היא מה ההבדל ביניהם?, הקופה הממוחשבת הינה מבוססת מחשב, כלומר על מחשב PC  מותקנת תוכנת חישוב ייעודית לשימוש כקופה, היכולות של המחשב מן הסתם גבוהות יותר מקופה רושמת רגילה ועל כן ניתן להתקין עליה אביזרים נלווים רבים כגון משקל אלקטרוני, סורק בר קוד ועוד. אם כך קופה רושמת הינה למעשה האחות הבסיסית יותר של הקופה הממחשבת, היא נותנת מענה לצורך בסיסי של חישובי מלאי, ספירת כמויות וניהול חשבונות בסיסי, לעומת זאת קופה ממוחשבת היא מערכת מושלמת שמקיפה את כל המערך החשבוני והרבה יותר מכך.

איך בכל זאת לבחור קופה רושמת לעסק?

השאלה הבסיסית עדיין קיימת, איך לבחור קופה רושמת לעסק והאם בכלל היא מתאימה לנו, ובכן ראשית כל חשוב לציין כיח כל דבר הינו בעל אפשרות לשינוי, גם אם בחרתם קופה ממוחשבת ואחר כך תרצו לשנות לרושמת לא תהיה בעיה. אבל על מנת לחסוך את כאבי הראש הללו עדיף לבדוק ולתכנן היטב את הבחירה שלכם, כי אמנם ניתן לשנות אבל לא בטוח שזה יהיה קל. רצוי מאוד לבצע אפיון לעסק ולהבין עד כמה באמת נחוצה קופה רושמת או ממוחשבת, אם מדובר על רשת או כמה קופות באותו סניף תעדיפו שכל הקופות יהיו מקושרות ביניהן באופן שחישוב המלאים יהיה אחיד לכולן, לכן כאשר אתם עומדים בפני החלטה לגבי קופה רושמת לעסק כדאי מאוד שתתייעצו ותקבלו את הייעוץ מהחברה שאתם איתה בקשר, תציינו את אופי העסק ומה אתם מתכננים מבחינת העתיד, כך ההתאמה תהיה טובה ונכונה יותר.