תמיד שם גם שאתה לא! - קופות ממוחשבות

קופות ממוחשבות הפכו להיות מעין עוד עובד בעסק, ההבדל הוא שאותו עובד הוא אמין, לא מתעייף ויודע מה לעשות בכל רגע נתון להבדיל מעובד בן אנוש שצריך לבקר ולפקח עליו ללא הרף. אחת הבעיות המוכרות בעסק ולמעשה בכל עסק הוא עניין השליטה והבקרה ובקיצור שו"ב, מערכות שו"ב שמוגדרות ומתוכנתות נכון מאפשרות לנו להיות עם היד על הדופק בכל רגע ולדעה מה באמת ובזמן אמת קורה אצלנו בעסק.

הדרך לעשות זאת היא על ידי שימוש בקופות ממוחשבות. היתרון הבולט של אותן קופות ממוחשבות הוא שהבסיס והיסוד שלהן מושתת על מחשב PC רגיל שעליו מותקנת תוכנת קופה, כאן למעשה באים לידי ביטוי ההבדלים בין הקופות השונות, חלקן יתנו מענה על צרכים בסיסיים כמו שצריכה חנות מכולת וחלקן יתנו מענה מקיף כמו סופר מרקט שצריך מערכת לקריאת ברקוד, משקל אלקטרוני וכדומה.

מה שרואים משם לא רואים מכאן...

לכל עסק או נכון יותר לומר לכל בעל עסק יש תמיד את החשש הבלתי נמנע שאולי "מפספסים " משהוא בעסק, אולי עודף שגוי, אולי חוסרים במלאי ואולי להפך כלומר עודפים במלאי, כל אלו ניתנים לשליטה ובקרה בעזרת קופות ממוחשבות, הקופות הממוחשבות מאפשרות לנו לקבל את המידע העדכני והמדויק ביותר בכל רגע נתון, בין אם אלו דוחות מלאי או דוחות מאזן ואפילו צפייה בזמן אמת על הקופות וביצוען. היתרון של קופות ממוחשבות מבוססות מחשב הוא שהתקשורת אליה הקופה מחוברת מאפשרת לנו לתקשר עם הקופה מרחוק ממש כמו שמתחברים למחשב או למצלמת אבטחה, כך נוכל לקבל את המידע הנדרש בזמן אמת ובכל רגע נתון.

אביזרים ותוספות שממש על החיים מקלות

כפי שציינו קופה ממוחשבת היא מבוססות מחשב ותוכנה שנכתבה עבור אותו בית עסק או קטגוריית עסקים, כלומר לכל המוסכים תהיה תוכנה אחידה או דומה ( בתנאי שמדובר על אותו יצרן או אותה חברת תוכנה כמובן ) ולעיתים מבצעים שינויים בתוכנה על מנת ליצור התאמה אישית ומדויקת יותר לבית העסק. על מנת ליצור את ההתאמה המלאה לכל בית עסק ישנם אביזרים נלווים ותוספות ייעודיות שמקלות מאוד על העבודה, לדוגמה על כל מוצר מוטבע ברקוד שמאפשר קבלת מידע רלוונטי לאותו מוצר, מידע כגון מחיר, מפרט וכדומה, את הברקוד היו מקלידים לשדה מתאים בתוכנת הקופה אולם על מנת לחסוך בזמן יקר זה ועל מנת לפנות אותו ללקוח הבא משתמשים בקורא ברקוד שהוא מעין אקדח לייזר שמחובר לקופה, בסופר מרקט או במקומות שיש מכירה רבה של מוצרים מקודדים יש קורא ברקוד שולחני שמאפשר קריאה ללא האקדח. פריט נוסף שמחובר לקופות רושמות ומאפשר ייעול מול הלקוחות הוא המשקל האלקטרוני, בעזרתו ניתן לשקול מוצרים החל מפריטים קטנים בדלפק המכירה ועד למשקלים גבוהים מאוד של סחורות ומשטחים שעתידים להיות מועמסים על משאית. לסיכום היתרון של קופות ממוחשבות מבוססות PC שניתן לממשק ולחבר אליהם אלמנטים רבים שמקלים את ההתנהלות בעסק מול הלקוחות ומול העסק עצמו. ההמלצה הגורפת היא לקבל ייעוץ מקצועי לפני רכישת קופה כזו או אחרת לעסק.