איזה סוגי איסוף פסולת קיימים

גם אם אנחנו מקבלים זאת כמובן מאליו, איסוף הפסולת הוא מרכיב מהותי של שגרת החיים שלנו

כאשר אנחנו חושבים על שירותים בסיסיים שהם מרכיבים חיוניים של שגרת החיים שלנו, סביר להניח שהמילה פסולת כלל לא עולה לראשנו. אנחנו נחשוב על שירותים כמו מערכת החשמל הביתית, שירותי ניקיון או שירותי לקוחות מסוגים שונים ומשונים, בלי להבין את חשיבותו של אחד השירותים הבסיסיים והחשובים בחברה המודרנית, אם לא המשמעותי ביותר בהם. למען האמת, יתכן כי הדרך היחידה שבה החברה ככלל מבינה את החשיבות המכריעה של שירות איסוף האשפה היא בעת שביתה של שירותי פינוי האשפה – אז אנחנו מבינים מה המשמעות של אשפה שלא פונתה לחיי הבית ושגרת היום יום שלנו. ואמנם, הדבר נכון הן לבנייני מגורים ולמעשה לכל אחד ואחד מאתנו, והדבר נכון פי כמה וכמה כאשר אנחנו גוף שמייצר יותר פסולת מבניין מגורים ממוצע – יתכן שמדובר בגוף חקלאי שמייצר פסולת חקלאית, ייתכן שמדובר בגוף תעשייתי שמייצר פסולת תעשייתית, ואולי בכלל אנחנו נמצאים באתר בנייה והפסולה שאנחנו זקוקים לפינויה היא פסולת בניין. בכל אופן במצבים שכאלה עלינו גם לבדוק דבר נוסף – לא רק ששירותי פינוי הפסולת מגיעים בזמן, אלא גם שאיסוף פסולת מסוג מסוים נעשה על ידי שירות המתמחה בכך, והפסולת מפונה למוסדות המתאימים לכך, בין אם מדובר במוסדות מחזור שונים, מטמנות רלוונטיות או למעשה לכל מקום בעל צורך בסוג הפסולת הזה. נסביר קצת יותר.

אילו סוגים של איסוף פסולת קיימים כיום, ולאן הפסולת הזאת הולכת?

  • איזו פסולת צריך לאסוף? כאשר אנחנו צריכים שירות של איסוף פסולת, ודאי וודאי כאשר מדובר בשירות פרטי ולא באיסוף שגרתי ויום יומי, אנחנו צריכים להבחין בין סוגי פסולת שונים והמאפיינים הייחודיים שלהם. לצורך העניין, אין דין פסולת חקלאית כדין פסולת בניין. ניקח לדוגמה את הפסולת התעשייתית – פסולת שיש בה לעתים קרובות מאוד חומרים שצריכים ללכת לתהליכי מחזור שונים, וכך למעשה גם צריכה להתבצע הפרדה בין מתכות, פלסטיק ואשפה כללית עוד לפני שמתחיל תהליך הפינוי. בנוסף, פסולת תעשייתית כוללת לעתים קרובות גם חומרים עדינים או רעילים, ובמצב כזה שירות הפינוי חייב להתבצע באופן מקצועי ובטיחותי פי כמה.
  • ולאן הפסולת הולכת? לאחר שהזמנו את שירות איסוף הפסולת המקצועי, עלינו גם לוודא שאנו מתאימים את מתווה הפינוי הנכון והאחראי ביותר יחד עם שירות איסוף הפסולת. עלינו לוודא ולהפריד בין פסולת שהולכת להטמנה כמו כל פסולת רגילה אחרת, פסולת שתעבור המרה לשימוש עבור מטרה אחרת (כמו פסולת חקלאית שתומר ותהפוך לקומפוסט), ובין פסולת שתלך למוסדות מקצועיים של מחזור, שבתהליכי עיבוד כאלה ואחרים יחזירו אותה למצב שמיש עבור מטרות שונות. בכל מקרה, עלינו לוודא כי תהליך ההפרדה הזה מתבצע בצורה מקצועית עוד בגבולות העסק שלנו, וכך נוכל לדעת שפינוי הפסולת שלנו מתבצע בצורה הנכונה ביותר.

אסור לתת לפסולת להיערם – יש לפנות לשירות מקצועי שידע מה לעשות איתה

כשאנחנו אומרים שאסור לתת לפסולת להיערם, הכוונה היא כמובן גם במובן המילולי של כך – אסור לנו לתת לכמויות הפסולת לעלות על גדותיהם ועלינו לפנות לשירות איסוף פסולת מקצועי ולסכם איתו על מתווה פינוי קבוע של כמה פעמים בשבוע. יתרה מכך, עלינו לדעת בעיקר, יותר מכל דבר אחר, לפנות לשירות פינוי הפסולת הנכון שיידע בדיוק מה לעשות עם הפסולת שלנו ולאן לקחת אותה, כך שתופק ממנה מרב התועלת הן מבחינה אקולוגית והן מבחינה כלכלית.