עידן פלוס מול הוט ויס

בשנת 2012 נשבר הסטטוס קוו ששלט בטלוויזיה הישראלית במשך שנים.

נתחיל בסקירה היסטורית קצרה של השתלשלות העניינים בכדי שנוכל להגיע לנקודה שהיא נושא המאמר הזה. ובכן, הכל התחיל בשנת 2000, עת עלתה לאוויר לראשונה בישראל הטלוויזיה בלוויין – שאנו מכירים בתור חברת יס. 3 שנים לאחר מכן התאחדו כל ספקיות הכבלים במדינה והפכו לתאגיד הכבלים ששולט בטלוויזיה הרב ערוצית – הוט. כך למעשה, במשך 9 שנים תמימות שתי חברות בלבד הציעו לנו שירותי טלוויזיה ככלל וטלוויזיה רב ערוצית בפרט. בשנת 2012 הוחלט כי זהו מצב אותו צריך לשנות, ואז נפתחה הרפורמה שקצה החנית שלה היה עידן פלוס – מערכת של ממירים קטנים אותם קונים ברכישה חד פעמית וללא תשלום חודשי, המתחברים לאנטנה שקולטת שידורים של 8 ערוצי בסיס (ובעתיד עוד יותר מכך). כיום, כ-22% מהאוכלוסייה, לא פחות מ-500,000 נפשות, מחוברים לממירי עידן פלוס ברחבי הארץ – וזה מעיד ללא ספק על רפורמה שהצליחה.

מה נותן לנו עידן פלוס שלא קיבלנו מהוט ו-יס?

• מחיר – במשך שנים, שילמנו הרבה יותר מדי על טלוויזיה. גם אם אנחנו בוחרים באפשרות היקרה ביותר של ממיר עידן פלוס HD, עם אנטנה איכותית וחיצונית שאותה אנחנו מתקינים בצורה מקצועית עם הכבלים היוקרתיים ביותר – גם אז מדובר בהוצאה חד פעמית שלא מתלווה להוצאות חודשיות הולכות וגדלות על טלוויזיה. זהו מצב הכרחי עבור משקי בית רבים ברחבי הארץ, שפשוט מרגישים את ההבדל בכיס בין המצב הזה ובין התקופה בה הם היו צריכים לשלם תשלום חודשי קבוע לספקית הטלוויזיה, עבור צפייה באותם הערוצים בדיוק.

• האם בכלל צריך טלוויזיה רב ערוצית? בכנות, צופי הוט ויס האדוקים ביותר גם הם מודים שבטלוויזיה הם רואים בעיקר סדרות וסרטים. ואולם, בעידן האינטרנט מרבית הדור הצעיר כלל לא צורך את הסדרות והסרטים שלו בטלוויזיה אלא במחשב. כאשר תרבות הצפייה האיכותית עוברת בצורה חותכת למחשב, ניתן לאפיין כי שעתם של הממירים הפשוטים, האחראיים אך ורק על הערוצים המסחריים ועל היכולת לספק ללקוחות טלוויזיה איכותית ובסיסית – היא השעה שבה אנחנו נמצאים. טלוויזיה רב ערוצית – כבר לא נחוצה כל כך בעידן האינטרנט.

עידן פלוס פשוט מאפשר לנו עצמאות 

כאשר אנחנו בוחרים להתקין ממיר פשוט של עידן פלוס בבית שלנו, במקום ממיר הוט או יס שהיה לנו, ששילמנו עליו הרבה יותר מדי ושניצלנו אותו מעט מאוד עד בכלל לא – אנחנו חוסכים המון כסף בכל חודש. עם זאת, את הטלוויזיה שאנחנו צריכים עדיין יש לנו – ובכל מקרה את מה שאנחנו באמת רוצים לראות אנחנו רואים על מסך המחשב. אז תפסיקו לשלם יותר מדי – הגיע הזמן לעבור לעידן פלוס.