עורך דין לענייני עבודה מסביר על דמי חגים ותשלום בחג

חוק דיני עבודה בישראל מחייב את המעסיקים בתשלום עבור ימי חגים, תשלום נוסף בעבור עבודה בימי חג ובמתן שי לחג לעובדים. מגיע לכם כמו לכלל העובדים בישראל לקבל תשלום בהתאם לחוק, אם המעסיק שלכם אינו משלם כראוי את כל התשלומים להם אתם זכאים כדאי להתייעץ עם עורך דין לענייני עבודה ולפעול בהתאם.

תשלום דמי חגים

החוק קובע כי העובד זכאי להיעדרות מהעבודה במהלך יום החג תוך קבלת תשלום, יום חג דינו כיום שבת. מועדי החגים בהם יוכלו העובדים להעדר תוך קבלת תשלום הם מועדי החגים היהודים, ימי החג בעבורם אתם זכאים לקבלת תשלום הם : שני ימי החג בראש השנה, יום כיפור, חג סוכות, חג שמחת תורה, חג פסח, חג השבועות, יום העצמאות. עובדים לא יהודים יוכלו לקבל תשלום בהתאם לחגי ישראל או בהתאם ללוח החגים של העדה.

עבודה ביום חג

פרט למעסיקים אשר קיבלו היתר מיוחד להעסקת עובדים בימי חג, העסקה אסורה בימי החג. תשלום בעבור עבודה בימי חג יהיה זהה לתשלום החודשי הרגיל במקרים של עובדים עם משכורת קבועה גלובלית. מקרים בהם העובד מקבל שכר שעתי זכאים לתשלום נוסף בעבור שעות העבודה בחג, הם זכאים לתשלום שעות נוספות בחג בתנאי שלא נעדרו מהעבודה יום לפני החג או יום לאחריו.

מהו התשלום המקובל ביום חג?

עורך דין לענייני עבודה מסביר כי דין עבודה ביום חג הוא כדין עבודה בשבת, המעסיק נדרש לשלם לעובד 150% משכרו הרגיל.

ימי חופשה במהלך החג

ימי החג בעבורם מחויב המעסיק לשלם לא יוגדרו כימי חופשה. בעבור ימי חופשה נוספים במהלך החג יתבקש העובד לפדות ימי חופשה בהתאם לזכאות שלו. שימו לב, החוק קובע כי יום עבודה בערב חג יהיה בן 7 שעות (ישנם מקומות עבודה בהם חוק זה אינו תקף). בעקבות פניות רבות אל עורך דין לענייני עבודה בנושא התבקשנו להסביר כי המעסיק רשאי לקבוע לכל העובדים חופשה במהלך חול המועד, המעסיק רשאי לקבוע לכלל העובדים חופשה תוך פדיית ימי החופשה שלהם בחול המועד בסוכות או בפסח. מקרים בהם העובד אינו מחזיק בימי חופש מספיקים לקראת חול המועד יטופלו בהתאם, אם זהו מצבכם צרו קשר עם מחלקת משאבי אנוש ובקשו מענה.

מחלקת משאבי אנוש בארגון היא הגורם האחראי על תשלום השכר ומתן זכויות לעובדים, בשל מקרים רבים של פגיעה בזכויות נמליץ על תיעוד כל פנייה אל משאבי אנוש העוסקת בשכר או תנאי העסקה. יחד עם התיעוד תוכלו לפנות בהמשך אל עורך דין לענייני עבודה למיצוי זכויות.